MERVE ÖZTEMEL | DESIGNER [SPOTLIGHT]

0
shares
Share on Facebook
Share on Twitter
Share on LinkedIn
Pin to Pinterest
+
What's This?

MERVE ÖZTEMEL

1989 yılında İstanbul’da doğdu. İAAGSL resim ve heykel bölümünde okuduktan sonra Üniversite eğitimini Marmara GSF Tekstil Sanatları bölümünde tamamladı. 2010 yılında Universida de do Porto da Moda üzerine eğitim gördü. Üniversite dönemi boyunca kumaşlara 3 boyutlu formlar kazandırarak giyilebilir sanat adı altında tasarımlar yapmaya başladı. 2011 yılında Uluslararası Triump iç giyim yarışmasında finalist oldu. Bitirme projesi ile 2012 İstanbul Tasarım Bienalinde tasarımları sergilendi. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ILAC Toronto’ da eğitim aldı. Kanada’da okuduğu dönemde Autocad düzenlemiş olduğu 3d yazıcılarla ilgili workshoplara katılarak kendini 3d yazıcılar konusunda geliştirdi. Türkiye’ ye döndüğünde kendi adını taşıyan “ Merve Öztemel” markasını kurdu. Markasıyla, kadın aksesuar ve giyim tasarımları ile sahne kostüm tasarımları yapan tasarımcı aynı dönemde illüstrasyon sanatçılığı ve çocuk kitapları resmetmeye başladı. 2016 yılında tasarımlarından bazı parçalar Arizona Sanat müzesinde sergilenmeye başladı ve tasarımları Dünya’ya açıldı. 2016 ve 2017 yıllarında New York Arch Contemporary Ballet’in kostüm tasarımlarını yaptı. 2017 yılında Berlin LemoartGalleri de uluslararası sanatçıların da bulunduğu karma sergide tasarımları sergilendi. 2018 Milano Moda haftasında dünyanın dört bir yanından seçili sanatçıların yer aldığı Artistar Jewels sergisinde tasarımları yer aldı. Merve Öztemel halen kendi markası ile kadın aksesuarlarının modern ve yenilikçi olması için çalışmalarına devam etmektedir.

MARKA

Markanın temeli kullanılan tekniğin özgünlüğüne ve malzemelerin karşıt birleşimine dayanmaktadır.

Elde edilen modern duruş, yenilikçi işçilikler ile dijital teknolojinin harmanlandığı noktada ortaya çıkmaktadır. Koleksiyonları benzersiz yapan modern Haute Couture görünümünü bireysellik ile sınırlarını değiştirmesidir. Markanın kurucusu ve aynı zamanda tasarımcısı olan Merve Öztemel, markayı “GİYİLEBİLİR SANAT” olarak tanımlamaktadır. Modanın, sanatın vücut bulmuş hali olduğunu, bunu yansıtırken tasarımlarının kimliğinin iyi belirlenmiş olması gerektiğini ifade etmektedir. Çalışmalarında ticari araçtan yoksun, fonksiyonel ve hikayesi olan parçaların yer aldığı görülmektedir. Onun tasarımları; sanat giyen, modada zaman aramayan vücut ile işlevselliğin buluştuğu formları temsil etmektedir.

Merve Öztemel Tasarımları, yenilikçi malzeme ve işçiliği ile kuralların dışına taşan, sınırlarını kendi belirleyen bir anlayışın içinde ilerliyor. Gelecekte , “giyilebilir sanat” ile isminden çokça bahsetmeyi planlayan tasarımcı, dünyaya modanın zamansızlığını kanıtlamaktadır.

3D AKSESUARLAR – LOOKBOOK

3D BOYUNLUK – LOOKBOOK

3d jewellery

3D BÜSTİYER – LOOKBOOK

PANGOLİN KOLEKSİYON – LOOKBOOK


Bu yazıdaki referanslar: Merve ÖZTEMEL


Fashionziner Yazı Ekibi 2018


Subscribe our YouTube Channel!

Follow us on Instagram!

 

 

Tüm medya mecralarımızı takip etmeyi unutmayınız. Share Now:

Fashionziner

Fashion Magaziner Portal

Fashionziner has 99 posts and counting. See all posts by Fashionziner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir