Akıllı Telefonlardan Sonra Akıllı Kıyafetler mi Geliyor?

0
shares
Share on Facebook
Share on Twitter
Share on LinkedIn
Pin to Pinterest
+
What's This?

Her geçen gün teknolojinin kullanıldığı alanlar  artarken tasarım ve teknoloji arasındaki bağ da giderek güçleniyor. Eskiden iğne ipliğin temel olduğu moda atölyelerinde artık lazer makineleri, 3 boyutlu yazıcılar, modelleme programları da yaygın olarak kullanılmaya başladı. Teknoloji ve moda tasarımı arasındaki bu bağ öngörülebilir bir ilişki iken bu ilişkiyi farklı boyutlara taşıyan, benim de Milano moda haftası kapsamında düzenlenen seminerler sırasında tanıma fırsatı bulduğum, Flemenk bir  tasarımcıyı size bu yazımda tanıtacağım.  “ Anouk Wipprecht”

Tasarımcı ve Mühendis olan Wipprecht,  çalıştığı alanı “Fashiontech” olarak adlandırıyor. Anouk, “Fashiontech” i moda, teknoloji ve etkileşimin bir kombinasyonu olarak tanımlıyor. Tasarımlarında kullanıcının ve vücudunun çevresiyle teknoloji tabanlı iletişim kurmasını hedefliyor. Ürün tasarım,  mühendislik, moda tasarımı gibi farklı disiplinleri bir araya getirerek  aslında giyilebilir teknoloji tasarlıyor.

Tasarımlarında mikro sensörler kullanarak, hislerinizi algılayıp hareket edebilen, iletişime geçtiğiniz kişilere tepki verebilen  robotik kıyafetler üretiyor. Bu kıyafetlerin üretiminde 3 boyutlu yazıcılar kullanıyor.

Anouk’un en dikkat çeken ve  hedeflediği teknoloji tabanlı iletişimi en iyi anlatan tasarımlarından biri “spider dress”

Tasarımın omuz kısımlarında örümceğe benzeyen ve hareket edebilen kollar yer alıyor. Kıyafet üzerinde bulunan mikro denetleyici sensörler sayesinde kullanıcının stres seviyesini denetliyor ve konfor – endişe olarak derecelendiriyor. Kullanıcının kişisel alanına giren ve rahatsızlık, stres hissi uyandıran bir durum algıladığında, hareket edebilen kollar bu hissi uyandıran kişiye saldırıyor.

(Spider Dress ile ilgili görüntüleri yazının sonundaki linkte bulabilirsiniz)

Wipprecht , bugüne  kadar dünyaca ünlü Audi, Volkswagen, Autodesk, Google, Microsoft gibi birçok marka ile işbirliği yaptı ve onlar için koleksiyonlar tasarladı. Ancak onun erkek egemen teknoloji dünyasında kendini gösterdiği ve tasarımlarını dünyaya tanıttığı çalışması Volkswagen icin hazırladığı robotik kıyafetlerden oluşan defilesiydi.
2 yılda bir Frankfurt’ta düzenlenen, önemli araba markalarının yeni ürünlerini tanıttığı fuarda, Volkswagen Anouk’a bir defile düzenlemesi için teklifte bulundu. Anouk, Volkswagen’ın değişik modellerinden ilham alarak fuara damgasını vuran  8 parçalık  bir defile hazırladı. Bu fuar sonrasında Anouk’un tasarımları ve kullanıldığı yöntemler büyük ilgi gördü. Defilenin en çok ilgi gören parçası “smoke dress” oldu . Kullanıcının vücudu ve çevresi ile ilişki kurmayı hedefleyen bu tasarım, duman salgılayıp, kullanıcıyı kamufle edebilme özelliğine sahip.

Defile sonrasıda Volkswagen’ın yöneticilerinden Tilman Stauske’nin Anouk hakkındaki yorumu:

“Daha önce sağ ve sol beyni bu kadar uyum içinde ve muhteşem calışan başka bir tasarımcıyla tanışmadım. Anouk hem tasarımcı hem mühendis ve bu durum bizim markamızla müthiş uyuyor. Biz bu nedenle Annouk’u seçtik”

Wipprect Audi için de “akıllı arabalar, akıllı kıyafetler” sloganıyla bir koleksiyon hazırlamıştı. Koleksiyonunu Audi A4’ün   ultrasonik mesafe sensörlerini kullanarak ve arabanın tasarımından  esinlenerek oluşturdu. Kullanılan park sensörleri sayesinde  kıyafetin içerisine yerleştirilen ışık ledleri, biri size yaklaştığında tepki vererek yanmaya  başlıyor.

Anouk’un  diğer bir ilginç bir o kadar eğlenceli tasarımı ise Cirque du Soleil şirketinin bir daveti için tasarlandığı “drink bot” ismindeki bir kokteyl elbisesi.  Elbisenin sırt kısmında içki deposu bulunuyor, ön kısmında, kalp şeklindeki bölümde ise shot bardağı tutacağı yer alıyor, Kullanıcıyla bir kişi iletişime geçtiğinde bu shot bardağına öncelikle alkolsüz bir karışım doluyor, sonrasında iletişime geçen kişi elbiseye bağlı bir telefonda bulunan  doğruluk mu cesaret mi oyununu oynamaya davet ediliyor. Eğer oyunu tamamlayabilirse bu karışıma elbise alkol de ekliyor.

Spider Dress:


Dilara Dağlı

” Moda sana kendini “sen” gibi hissettirendir.”


Bu yazıdaki referanslar:

www.anoukwipprecht.nl

www.dezeen.com


Subscribe our YouTube Channel!

Follow us on Instagram!

Tüm medya mecralarımızı takip etmeyi unutmayınız. Share Now:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir