MODERN FÜTÜRİSTİK MODA

1
shares
Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Google+
Share on LinkedIn
Pin to Pinterest
+
What's This?

Kelime anlamının ‘gelecekçilik’ olduğunu bildiğimiz fütürizm akımının modaya uyarlanış tarzını eminim ki siz de benim gibi merak edip takip edenlerdensiniz. Fütürizm ilk olarak 20. yüzyılın başlarında İtalya’da ortaya çıkmış, modern sanat ve toplumsal hareketlerin akımıdır.

Fütürizm moda için ise ; bugüne ait olmayan, gelecekte olabileceği tahmin edilen giyim tarzı demektir. Gelecekte olabilecek gelişim, değişim ve buluşlar, modacıların bakış açıları ve yaratıcılıklarıyla fütürüstik kıyafetlere yansıtılır. Ve birçok ünlü modacı bu akımı tasarımlarında tema olarak kullanır.

İşte fütüristik moda akımına örnek bazı tasarımcılar ve çalışmaları:

1) Iris Van Harpen

Hollanda asıllı genç moda tasarımcısı Iris Van Herpen, 3D baskı tekniğini kullanan ilk modacı olmakla beraber defileleriyle büyük ilgi görüyor. 2014 yılında Paris Moda Haftası’nda ‘Voltage’ isimli koleksiyonunu tanıttığı defilesiyle adından söz ettirmişti. Bu koleksiyonundan önce Chemical Crows, Crystalization, Hybrid Holism, Radiation Invasion, Escapism Couture, Synesthesia ve Mummification isimli koleksiyonları da moda dünyasında büyük ses getirmişti.

2) Irina Dzhus

DZHUS markasının kurucusu Ukraynalı Irina Dzhus’un, fütüristik tasarımları dikkat çekiyor.

3) Ara Jo

Ara Jo, Central Saint Martins’ten 2009 yılında Kadın Giysileri bölümünden mezun oldu. Londra’da yaşıyor.

4) Winde Rienstra

Utrecht School of the Arts mezunu Hollandalı tasarımcı Winde Rienstra’nın tasarımlarında kıyafetlerin iskeleti açıkça görülüyor. Mühendislik yapılarını andıran giysileriyle heykel ve mimarinin sınırlarında geziyor.

Türk tasarımcılardan olan Şiyar AKBOĞA’nın da tema olarak kullandığı bu akımı benim de ilk kez katılım sağladığım Mercedes Benz FashionWeek 2018’de gözlemleme fırsatı bulduğum  parlak renk tercihleri, iddialı sunumu ve çarpıcı saç tasarımlarıyla çok konuşulanlar arasına giren defilenin detaylarına girmeden önce bir bakalım Şiyar AKBOĞA kimdir?

Çocukluğundan beri görsel sanatlara olan ilgisi ailesinin de farketmesinden bu yana dans resim müzik gibi alanlardaki yeteneğini moda eğitimine kanalize ederek İzmir Olgunlaşma enstitüsü kadın giyim ve modelistliği bölümünü tamamladı. Daha sonra Stilistlik eğitimine devam ederken  dünya çapında düzenlenen Akdeniz moda festivali Medmoda Fashion moda tasarım yarışmasına katılarak ilk 10’a girerek Türkiye’yi “Fire’s Shadow ” adlı 10 parçalık koleksiyonu ile İtalya Catania’da temsil etti. Hemen ardından Bursa İpekyolu Fashion Week’de performans defilesini yaptı. Aralık ayında düzenlenen Ankara 7. Model’s of Fashion Güzellik Yarışmasında kapanış defilesini yaptı.

Moda eğitiminde iş adımlarını İzmirli modacı Jeyan Gedik, Murat Acar Simge Moda by Birsen Yıldırım’ın tasarım asistanlığını yaparak attı. Daha sonra Eskişehir valiliğinin düzenlediği uluslararası “Türk Elinin Renkleri” moda tasarım yarışmasında ilk 20’ye girerek tasarımlarının uluslararası platformda ve sergilerde yer almasına hak kazandı.Hemen sonrasında dünyaca ünlü modacı Cemil İpekçi’nin Bodrum’daki sanat okulunda stajını ve Cemil İpekçi’nin tasarım asistanlığını yaptı.

Şu anda İzmir’de uluslararası markalara  freelance olarak koleksiyon ve styling yapmaktadır.

Ayrıca cosmopolitan dergisine verdiği röportajda

Hedefleriniz neler? sorusuna

En büyük hedefim uluslararası bir marka olmak. Yakın zamanda ise güzel projelerde yer alacağım. Aralık ayında İzmir’de gerçekleşecek Night Out Shopping Fest’te yer alacak sokak defilesi için 2018 Kış Prêt-à-Porter koleksiyonumun hazırlığı da son sürat devam ediyor cevabını verdi.

11.Si düzenenlenen Mercedes Benz 2018-2019 moda haftasının ilk gününde gerçekleşen Japon çizgilerini yorumladığı defilesi izleyenlerden oldukça güzel yorumlar aldı.

Japon modasında uzunca yıllardır var olan haır stick modasının yaratıcı saç modelleriyle kombinlenişi defilenin heyecan uyandırıcı detaylarındandı.

Defilede canlı pastel renkler ön plandaydı.İddialı olarak gördüğümüz kırmızı renk oldukça baskındı. Bunun yanısıra sarı ve mavi rengini de oldukça yoğun bir şekilde gördük. Yapay kürkler , savaşçı ve güçlü kavramının simgesi olarak görülen ejderha ve kaplan görsellerinin kumaşların üzerine aktarıldığı , kıyafetlerin  ortaçağ savaşçıları ve ilkçağlarda yaşayan toplumun hayvan postlarından kürk yaptığı farklı dönem tarzlarına dokunmasıyla adeta bir düş serüvenine çıktığımı söylemeden geçemeyeceğim.

Dilerseniz Şiyar Akboğa defilesinin kısa özetine YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.


Hilal Öztürk

” The magic wand is your hands


Bu yazıdaki referanslar: mbfwistanbul.com/siyar_akboga/

cosmopolitanturkiye.com/erkeklerin-dunyasi/2017/11/23/siyar-akboga


Subscribe our YouTube Channel!

Follow us on Instagram!

Share Now:
Tüm medya mecralarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir