MODAYI YARATMAK

0
shares
Share on Facebook
Share on Twitter
Share on LinkedIn
Pin to Pinterest
+
What's This?

MODAYI YARATMAK

Yeniden merhaba! Film izlemek, en sevdiğim aktivitelerin arasındadır.Ama  ‘Moda filmi’ denince ayrı bir kıpırtı olur bende. Çünkü daha önce de söylemiş olduğum gibi, moda benim için sadece yapacağım meslek değil, hayatın kendisidir. Olay sadece ne giydiğin, hangi parçaları nasıl kombinlediğin değil, kendini ifade ediş biçimindir aynı zamanda. Yani evet, giydiklerimiz bizim hakkımızda fikirler verir karşı tarafa. Moda filmleri de aslında tam olarak bunu konu alır.

Neden bir filmi konu almak istedim diye soracak olursanız, bence havalar soğumuşken bir fincan kahve alıp yatağınıza uzanıp tek başınıza bir film izlemenin rahatlığı hiçbir şeyde yoktur. Bu nedenle de haftasonu da kapıdayken, eğer evde vakit geçirmeyi de seviyorsanız, sevdiğim moda filmlerinden birini önermek ve anlatmak isterim sizlere.

Woody Allen imzası taşıyan kült filmlerden Annie Hall’u mercek altına alalım mesela. 1977 yapımı olan film, Allen’ın olgunluk döneminin başlangıcı kabul edilir. Zaman-mekan unsurları birbiriyle akış içerisinde olup farklı bir yaklaşıma sahip, alışılagelmişin dışında bir filmdir. Annie Hall; Woody Allen‘ın en otobiyografik filmlerinden biridir. Bu film Allen’ın New York‘a olan düşkünlüğünü, kadınlara olan aşkını ve Hollywood’a karşı olan hem coğrafik, hem de endüstriyel biçimdeki nefretini dile getirip başarılı bir şekilde vurgulamaktadır. Annie Hall, 1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ‘’Kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler.’’ arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi‘nde muhafaza edilmesine karar verilmiş önemli bir filmdir.

Filmin moda kısmına gelecek olursak, Annie Hall, tam anlamıyla 70’leri yaşatır bize. Vatkalar, uzun, geniş yakalar, diz altı etekler, yüksek belli İspanyol paça pantolonlar… Film izlenirken biraz dikkat edilirse kişilerin ekonomik sınıflarına göre, giyimlerinde ufak farklılıkları içeren detaylar olduğu rahat bir şekilde gözlemlenilebilir. Örneğin daha düşük ekonomik seviyeye sahip kadınlar biraz daha süslü ve renkli giyinip, saçlarını da oldukça abartılı yaparken; eğitimli ve ekonomik seviyesi daha iyi olan, çalışan kesime mensup kadınların daha sade olup, kıyafetlerini aksesuarlarıyla güçlendiren ve saçlarını gelişigüzel toplayan karakterlerden oluştuğu görülmektedir. Küçük bir not düşecek olursam, yazımın başında söylemiş olduğum gibi, giyim tarzınız, sizinle ilgili bilgiler verir karşı tarafa. Çocuklarda ise en dikkat çekici olan özellik, neredeyse desensiz kıyafet giymemeleridir. Ekoseler, çiçekler ve kareli desenli kumaşlar birlikte kombinlenerek çok fazla kullanılmış, hatta yetmemiş olacak ki bu desenler, elbiselerin yüzeylerini saran fırfırlarla desteklenmiştir.

   Filmin esas karakterine gelecek olursak aslında o 70’ler tarzını değil kendi tarzını yaşamıştır. Annie, tam anlamıyla maskülen olarak nitelendirdiğimiz stile sahiptir. Hatta günlük hayatında kravat takabilecek kadar maskülen!. Ama her zaman feminen bir tarafı olduğunu da vurgulayan detaylara sahip. Şapkalar ve fularlar onun için bir imza niteliğinde. Genel olarak bakıldığında çoğu zaman sanki günümüzde dışarda dolaşan stil sahibi bir kadın gibi görünüyor, asla yadırgamıyoruz ve bu da onun gerçekten öngörülü bir kadın karakter olarak tasarlandığını gösteriyor bize. Özellikle şu anda da moda olan yüksek bel, geniş pantolonları sıklıkla kullanmış. Çok fazla uğraşılmamış, umursamaz bir tavra sahip. Ama bu felsefeyi benimsemişken aynı zamanda naif bir havaya sahip olan  karakterin bu yapısı, onun tarzında feminen ayrıntıları ortaya çıkartıyor. Bu durum bize, filmin kostüm tasarımcısı Ruth Morley’nin karakteri ne kadar iyi analiz ettiğini gösterir.

Moda, aslında günlük yaşamın içine sıvışmış ve her zaman karşımıza çıkan bir olgu ve biz bunu otobiyografi sayılabilecek bir filmde bile çok rahat yakalayıp onunla bir serüvene çıkabiliyoruz. Umarım bu yazı sizde bir merak uyandırır ve eğer izlemediyseniz siz de Annie Hall’u izler veya izlemişseniz bile bir de bu gözle izlersiniz.  Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, modalı günler!

 


Ayşe Katılmış

” Fashionziner New Author


Bu yazıdaki referanslar: Annie Hall filmi, Wikipedia, National Film Registry


Subscribe our YouTube Channel!

Follow us on Instagram!

Tüm medya mecralarımızı takip etmeyi unutmayınız. Share Now:

Ayşe Katılmış

Herkese merhabalar! Ben Ayşe Katılmış. İlk yazımda öncelikle kendimden bahsedip biraz kendimi tanıtmak istiyorum. Ben kim miyim? Kısa bir özet geçecek olursam; ben, 13.01.1995 tarihinde –yani 22 yaşındayım- İstanbul’da doğdum ve büyüdüm, şuanda da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümünde eğitim görmekteyim.

Ayşe Katılmış has 8 posts and counting. See all posts by Ayşe Katılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir